Jak wybrać francuskie wino?

Beaujolais Nouveaux już dawno za nami, ale na wielu świątecznych stołach na pewno zagości francuskie wino. Jak wybrać francuskie wino, żeby cieszyć się jego smakiem i zaspokoić podniebienie?

Jak wybrać francuskie wino? Stajemy przed takim pytaniem, kiedy znajdziemy się w sklepie przed półkami zapełnionymi butelkami wina. Możemy zawsze udać się do sprzedawcy win – un caviste, ale niestety kupujemy też wina w supermarketach, gdzie nikt nie może nam doradzić. Czym w takim razie może kierować się zupełny laik, aby wybrać odpowiednie dla siebie wino?

Kilka moich sprawdzonych porad:

Cena wina

Nie fiksuj się na cenie wina. Tutaj możecie być zaskoczeni. Cena wina nie zawsze świadczy o jego jakości, ani o tym, że wino będzie nam smakowało. Od czego zależy cena wina? Ceny win zależą od wielu czynników: wina przeznaczone do codziennego spożycia są tańsze, ale mogą być równie dobre jak droższe wina. Cena wina uzależniona jest głównie od fabrykanta, ale nie tylko. We Francji jest wielu fabrykantów win i każdego roku dołaczają do nich nowi. To oczywiste, że domy z tradycjami sprzedają wina drożej, ale Ci fabrykancji, którzy od niedawna są na rynku mogą mieć równie wyborne wina w bardziej dostępnych cenach. W ostatnich latach ceny win podbijają konsumenci z Chin. Sa tak zafascynowani francuskim winem, że wykupują czesto całą produkcję danego roku, a producent jest dla nich na miarę gwiazdy Hollywod.

Rocznik

Na pewno nie odkryję Ameryki jeśli powiem, że ważną rolę przy jakości wina gra jego rocznik – millésime des vin. Ale nie wszyscy może wiedzą, że nie chodzi tylko o to, że im starsze wino tym lepsze, ale także rok produkcji wina ma znaczenie. O co chodzi? Wina wyprodukowane w pewnych latach są lepsze niż w innych. Dlaczego? Chodzi głównie o warunki pogodowe w jakich dojrzewały winogrona. Jeśli pogoda była deszczowa w danym regionie wino będzie mniej dobre niż pochodzące z regionu, w którzym akurat warunki były korzystne. Jeśli ktoś zna francuski może zajrzeć na blog dedykowany temu tematowi https://www.idealwine.net/

Butelka

Na co jeszcze zwracać uwagę? Należy patrzeć jak zabutelkowane jest wino, czyli jaka jest butelka, jaki jest jej kształt, forma, czy jest wytłaczana itd. Oczywiste jest, że jeśli chcemy dobre wino nie wybierzemy butelki plastikowej.

Korek

Następny znak to korek. Na korku zazwyczaj znajdziemy informacje dotyczące wina np. Saint Emillion, Grand Cru, Mis en buteille au château, 2011. Zazwyczaj jest tam data zabutelkowania, gdzie było zabutelkowane i nazwa. Można jeszcze znaleźć opis mis en bouteille au domaine, mis en bouteille à la proprieté. Korki informują skąd pochodzi wino. Mise en bouteille au château – czyli zabutelkowana w zamku, korek z takim napisem świadczy o pochodzeniu wina z regionu Bordeaux. Ciekawostka – pierwsze zabutelkowanie wina w zamku i umieszczenie tej informacji na korku odbyło się w 1924 roku w Château Mouton-Rotschild. Na korku możemy też znaleźć skrót AOC oznacza to, że wino było zabutelkowane przez właściciela. „R” oznacza, że było zabutelkowane przez un recoltant – hodowcę. Takie wino można kupić bez problemu i nie narażamy się na kupienie une piauette czyli taniego wina z wytłoczyn winogronowaych. 

Etykietka

Na etykietce nie wszystkie informacje są ważne. Adnotacje grand vin – świetne wino można znaleźć na każdej butelce, która została zabutelkowana przez właściciela AOC. Jedną z ważniejszych informacji jest nazwa zamku, w którym zostało zabutelkowane mis en buteille au château plus nazwa zamku. Następnie jeśli znajdziemy adnotacje grand cru classé – klasyfikacja, która nie jest obowiązkowa na etykiecie możemy być pewni, że wino jest dobrej jakości. Jeśli chodzi o wina pochodzące z regionu Bordeaux mamy: Classement de 1855, Classement de 1855 de Sauternes et Barsac, Classement de Graves, Classement de Saint-Emilion.

Konkursy

Często na butelkach można spotkać medale, złoty, srebrny, chodzi o wina, które brały udział w konkursach. Należy wiedzieć, że nie wszystkie konkursy są ważne i mają wartość w kwestii jakości wina. Istniają jednak takie, których wartość się liczy.

Jak konsumować wino?

Bardzo ważna rzecz, żeby wybrać wino odpowiednie do rodzaju konsumpcji, czyli z czym będziemy to wino pić. Wiemy na pewno, że czerwone mięso pije się z winem czerwonym, ryby z winem białym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *