Ramadan i muzułmanie we Francji.

Kilka dni temu rozpoczeło się jedno z najważnieszych świąt dla muzułmanów – Ramadan. Islam na dobre wpisał się w pejzaż francuskiego życia społecznego. Szacuje się, że jest drugą, po katolicyźmie, religią we Francji. Według różnych danych Francja liczy między 4,1, a 8,5 miliona wyznawców tej religii i jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o liczebność w Europie. Konkretnie minimum 6% społeczeństwa wyznaje islam. Są to nieoficjalne i szacunkowe dane, gdyż oficjanie we Francji nie można prowadzić tego typu statystyk.

Jakie to ma przełożenie na życie w tym kraju?

Muzułmanie we Francji są widoczni. Mimo, że Francja podkreśla swoją laickość jednocześnie daje wolność wyznania w sferze prywatniej. Muzułmanie są widoczni nie tylko dlatego, że ubierają się w specyficzny sposób, ale również dlatego, że domagają się praw wynikających z zaleceń ich religii.

We Francji jest już 2500 meczetów i miejsc modlitwy, corocznie powstają nowe miejsca kultu i ciągle nie ma ich wystarczająco dużo. Mimo oficjalnego zakazu noszenia chusty w miejscach publicznych nie wszyscy się do niego stosują.

We Francji funkcjonują szkoły muzułmańskie uczące nie tylko języka arabskiego, ale przede wszystkim Koranu – świętej księgi islamu. Są to szkoły prywatne, nad którymi państwo nie ma żadnej kontroli. Poważnym zagadnieniem jest szerzenie się fundamentalizmu w tego typu placówkach.

Jeśli liczba muzułmanów może wydawac się duża to nie oznacza, że wszyscy muzułmanie są fundamentalistami, a nawet praktykującymi wyznawcami. Szacuje się, że praktykujących muzułmanów jest około 3,5 miliona. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla praktykującego muzułmanina jest właśnie obchodzenie Ramadanu.

Co to jest Ramadan?

Ramadan jest dla muzułmanów wielkim wydarzeniem, do którego skrupulatnie się przygotowują.

Ramadanem muzułmanie nazywają nakazany dla islamu miesiąc postu. Jest to jeden z tak zwanych filarów islamu, czyli najważniejszych zaleceń wiary w islamie, oprócz wyznania wiary, codziennej modlitwy, jałmużny i pielgrzymki do Mekki.

Na czym polega post w czasie Ramadanu? W czasie świętego miesiąca muzułmnie są zobowiązani do powstrzymania się od picia i jedzenia od wschodu do zachodnu słońca. Z zachowania tego restrykcyjnego zalecenia zwolnione są dzieci, osoby starsze, chore, kobiety w ciąży i karmiące.

Jaki jest cel takiego post?

Ramadan ma uczulić wierzących na biedę wokół nas. Muzułmanin poprzez ten post ma poczuć się jak osoba nie mająca środków do życia i w ten sposób wczuć się w sytuację ludzi biednych. Poza ścisłym postem miesiąc Ramadanu jest czasem wzmożonej modliwy, dobrych uczynków i życzliwości dla każdego człowieka.

Kiedy obchodzi się Ramadan?

Ramadan jest świętem ruchomym, czyli nie obchodzi się go co roku w tym samym czasie. Obchody Ramadanu ustalane są według kalendarza księżycowego.

W tym roku rozpoczął się 24 kwietnia i będzie trwał do 24 maja. Każdego roku rozpoczyna się około dwa tygodnie wcześniej, czyli w przyszłym roku bedzie to 13 kwietnia do 13 maja.

Mnie osobiście o nadchodzącym Ramadanie informują półki sklepowe. We Francji duże, a coraz częściej i małe sklepy instalują specjalne działy z żywonością kupowaną przez muzułmanów w tym czasie. Na zdjęciach specjalny dział w Auchan.

Co jedzą muzułmanie w czasie Ramadanu?

Muzułmanie powstrzymują się od jedzenia i picia aż do zachodu słońca, a jak wiemy słońce zachodzi o innej godzinie w różnych częściach świata. Także przerwanie postu, tak nazywa się zakończenie postu każdego dnia, w czasie Ramadanu następuje o innej godzinie w różnych częściach świata.

Po całodniowym ścisłym poście bardzo ważne jest jakie pożywnienie spożyjemy jako pierwsze. Muzułmanie przerywając post jedzą suszone owoce, są to często daktyle i popijają kwaśnym mlekiem, które ma smak między naszym kefirem, a maślanką.

Następnie jedzą zupę, mogą to być różne zupy, ale np. Algierczycy jedzą zupę o nazwie Shorba. Jest to bardzo treściwa zupa składająca się z dużej ilości warzyw i mięsa, najczęściej miksowana.

Jednym z ważniejszych dań jest bardzo cienkie cieasto, które możemy nadziewać mięsem, serem lub rybami. Jedząc skraplamy sokim z cytryny. Ciasto nazywa się brick, a danie z niego zrobione bourek.

Muzułmanie podczas Ramadanu kupują bardzo dużo jedzenia, niestety często potem widzę w śmietnikach dużo wyrzucanego suchego chleba. To jest niestety element, który kłóci dla mnie się z ideą tego postu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *