La rentrée – jak wygląda francuska szkoła.

Dzisiaj dzień powrotu do szkoły po wakacjach nazywane la rentrée – początek roku szkolnego. La rentrée jest ważnym wydarzeniem we Francji. Wrzesień we Francji to mały nowy rok. Powrót do szkoły jest także powrotem do pracy po wakacyjnej przerwie, którą bardzo ceni się we Francji. Ale wracając do szkoły, rozpoczęcie roku szkolnego we Francji nie kojarzy się z białą bluzką i granatową spódniczką.

Jakie są różnice między szkołą francuską i polską?

Pierwszy dzień szkoły to pierwszy dzień lekcji. Dzieci idą z plecakami i nowymi przyborami do szkoły. Stój także nie odbiega od codziennego.

Tym, co wzbudza najwięcej emocji to nowa nauczycielka, którą dzieci mają tylko na jeden rok i nowy skład klasy. We Francji równoległe klasy co roku są mieszane. W szkole moich córek są dwie równoległe klasy i każdego roku dzieci są mieszane. Dlatego ciekawostką pierwszego dnia jest, z jakimi kolegami będę w tym roku w klasie.

Co ciekawe nie można tego dowiedzieć się wcześniej, listy klas wywieszane są przed szkołą pierwszego dnia.

A jak wygląda dzień w szkole?

Dzieci zaczynają lekcje w zależności od szkoły od 8h30 do 9h00. Lekcje trawają przeważnie do 16h30. W ciągu dnia są trzy przerwy jedna o 10h00, potem obiadowa przerwa o 12h00 trwająca od półtorej do dwóch godzin. Dzieci mogą jeść w stołówce szkolnej, albo wrócić do domu na obiad. Trzecia przerwa około 15h00. Do szkoły można zabrać wodę i ewentualnie jakieś małe ciastko, natomiast kanapki i swoje obiady są niedozwolone.

Etapy edukacji we Francji.

Dzieci zaczynają obowiązkowe nauczanie w wieku 3 lat. Uczęszczają do przedszkola zwanego maternelle przez 3 lata. Następnie jest szkoła podstawowa élémentaire od 6 roku życia, która trwa 5 lat. Kolejny stopień edukacji to czteroletnie gimnazjum, a potem liceum trwające 3 lata. Licea są zawodowe, odpowiadające naszym szkołom zawodowym, gdzie uczniowie zdobywają określony zawód i licea ogólne.

Wakacje szkolne.

Rytm szkoły francuskiej wyznaczają wakacje szkolne, które są co mniej więcej 6 tygodni. Pierwsze dwutygodniowe ferie dzieci mają na Wszystkich Świętych, potem dwa tygodnie na Boże Narodzenie, dwa tygodnie w lutym i dwa tygodnie w kwietniu w okolicach Wielkanocy. Kolejnym fenomenem jest wolna środa. W większości szkół dzieci w środę nie chodzą do szkoły, w niektórych szkołach lekcje dobywają się tylko do południa.

Środa jest dniem wolnym z myślą o zajęciach dodatkowych, na które francuskie dzieci często uczęszczają. Są to głównie zajęcia sportowe, muzyczne, językowe etc. Dla pracujących rodziców istnieją świetlice, w których dzieci mogą spędzić wolną środę.

Koniec roku szkolnego.

Koniec roku też jest zwykłym dniem w szkole. Wydarzeniem zaznaczającym koniec roku jest tzw. Kermesse, czyli zabawa końca roku, kiedy dzieci prezentują przedstawienia na koniec roku, a rodzicie przygotowują zabawy i poczęstunek. Zabawa jest przeważnie organizowana w piątek lub sobotę. Ostatni dzień przed wakacjami nie jest dniem szczególnym, nie ma też świadectw za zakończenie roku. Tak zwane bulletin scolaire lub livret scolaire informujące o wynikach w nauce rodzice dostają przed końcem roku szkolnego.  

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *