Jedziesz samochodem do Paryża? Pamiętaj o winietce ekologicznej Crit’Air!

Francja jako pierwsza wprowadziła strefy ekologiczne w obrębie swoich miast. Przyczyną było duże zanieczyszczenie powietrza. Wiąże się to z zakazem wjazdu niektórych typów pojazdów w określone miejsca, głównie w obrębie dużych miast. O wjeździe na dany obszar, decyduje we Francji specjalna nalepka, którą należy umieścić na szybie swojego samochodu.

Gdzie można dostać winietkę Crit’Air i czy jest ona płatna?

Winietka Crit’Air kosztuje 4,61 euro i można ją zamówić przez internet. We Francji istnieje, aż sześć rodzajów winietek. O tym, którą z nich otrzymacie, decyduje typ, wiek i dane techniczne waszego samochodu. Na podstawie tych danych obliczana jest emisja szkodliwych spalin i nadawany jest rodzaj winietki.

Tutaj możecie zamówić tę winietę. Należy kliknąć w miejsce véhicule immarticulé à l’étranger – samochód zarejestrowany za granicą i wpisać odpowiednie dane.

Na tej stronie można zobaczyć rodzaje winietek i zielone strefy we Francji.

Co zrobić, jeśli winietka nie dotarła na czas?

Jeśli zamówiliście winietkę, ale nie otrzymaliście jej fizycznie. W przypadku zatrzymania wystarczy pokazać dokument świadczący o płatności online.

Nie mam winietki, co mi grozi?

Jeśli nie posiadamy odpowiedniej winietki i podróżujemy po strefach o dużym zanieczyszczeniu, musimy liczyć się z otrzymaniem mandatu. Mandat taki wynosi 68 euro, jeśli zapłacimy od razu, będzie to 45 euro, jeśli spóźnimy się z płatnością 180 euro. Cena mandatu może urosnąć maksymalnie do 450 euro.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *