Jednodniowe wycieczki z Paryża: La Roche-Guyon.

La Roche-Guyon jest jedną z najpiękniejszych wiosek we Francji. Jako jedyna w regionie Ile-de-France zasłużyła na takie miano. Położona zaledwie godzinę drogi od Paryża nad Sekwaną, w sercu parku naturalnego Vexin zachwyca mieszanką wpływów Normandii i Ile de France. Zachętą do odwiedzenia La Roche-Guyon może być fakt, że znajduje się ona jedynie kilka kilometrów od bardzo znanego Giverny.

La Roche-Guyon jest małą wioską (460 mieszkańców) o bogatej historii. Początki La Roche-Guyon sięgają IV wieku. Ówcześnie była osadą Troglodytów. Troglodyci to ludzie, którzy za miejsce zamieszkania wybrali wyrzeźbione w ziemi domostwa. Skalne położenie terenu La Roche-Guyon bardzo to ułatwiało. Jest bowiem położone u podnóża zalesionego wapiennego wzgórza z widokiem na rzekę. Ze szczytu klifu, wzdłuż Route des Crêtes, można podziwiać wyjątkowy panoramiczny widok na Sekwanę, zamek i dachy La Roche-Guyon.

Zamek La Roche-Guyon

Zamek jest główną atrakcją La Roche-Guyon. Zbudowany w średniowieczu, był sukcesywnie rozbudowywany przez kolejnych właścicieli.

Chociaż ze średniowiecznej konstrukcji pozostała jedynie baszta, to wizyta w zamku jest przedziwną podróżą w czasie. Oprócz niesamowitego widoku, jaki można zobaczyć ze szczytu baszty, wspinając się po średniowiecznych schodach, niewątpliwą atrakcją jest także ponad 100-metrowe tajemne przejście w podziemiach.

La Roche-Guyon było często odwiedzane przez królów Francji i intelektualistów epoki oświecenia. Ciekawostką historyczną jest, że należący do rodziny de La Rochefoucauld od 1659 roku, zamek został przejęty w lutym 1944 roku przez niemieckie oddziały marszałka Rommla, który próbował negocjować w nim pokój z aliantami.

Wioska nad brzegiem Sekwany.

La Roche-Guyon przyciąga swoim malowniczym położeniem nad brzegiem Sekwany. I ta malowniczość terenu przyciągała wielu artystów malarzy, w których obrazach można odkryć krajobrazy wyjęte prosto z La Roche-Guyon. Artystami przebywającymi i malującymi w La Roche-Guyon byli: Pissarro, Luce, Renoir, Monet i Braque.

La Roche-Guyon tętni życiem, można tutaj spędzić miło dzień lub popołudnie, rozkoszując się pięknymi widokami, spacerować malowniczymi uliczkami i popijać kawę w lokalnych kawiarniach.

Dzięki niedawno utworzonemu przystankowi rzecznemu wioskę można również zwiedzać podczas rejsów rzecznych.

Informacje praktyczne: Do La Roche-Guyon najlepiej jest dojechać samochodem, ale możliwy jest również dojazd pociągiem z stacji Saint-Lazare w Paryżu do miejscowości Mantes-la-Jolie, a następnie autobusem linii 95-11 do La Roche-Guyon.

Zamek w La Roche-Guyon czynny jest od poniedziałku do piątku od 10h00 do 18h00, w weekendy do 10h00 do 19h00. Cena biletu 9 euro, ulgowy 6 euro.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *