Turystyczny savoir vivre we Francji.

Jak zachować się we Francji na wakacjach? Jakie zachowania są akceptowane we Francji, a jakich należy unikać? Co może Cię spotkać będąc turystą we Francji?

W każdym kraju można spotkać się z zachowaniami społecznie akceptowalnymi i innymi, które uchodzą za niewłaściwe. W miejscach publicznych, takich jak transport, restauracje, kina, muzea również obowiązują pewne zasady społecznego współżycia, które nie zawsze muszą być podobne do tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Z jakimi specyficznymi dla Francji zachowaniami możemy spotkać się w kraju Moliera?

Zwroty grzecznościowe

Dzień dobry -Bonjour, Dziękuję – Merci, Przepraszam – Pardon są dla Francuza drugą naturą. Mówienie tych słów jest absolutną koniecznością we Francji. Jeśli w Polsce, wchodząc do sklepu, taksówki, autobusu nie zawsze mówimy Dzień Dobry, we Francji odebrane jest to jako brak dobrego wychowania.

Pytając o cokolwiek przechodnia w pierwszej kolejności mówimy Bonjour. Jeśli nie powiemy magicznego słowa Bonjour możemy zostać upomnianym albo Francuz sam powie Wam grzecznie Dzień Dobry i poczujecie się niezręcznie.

Używajcie tych zwrotów zawsze i wszędzie, nigdy nie są w nadmiarze. A jeśli jesteście turystami i nauczycie się ich po francusku możecie być pewni, że zostaniecie dużo lepiej przyjęci. Francuzi są bardzo wrażliwi na punkcie swojego języka i doceniają takie gesty.

W restauracji

Idąc do restauracji należy pamiętać o kilku rzeczach. Kiedy już przekroczymy próg wybranej restauracji nie zajmujemy miejsca, ale czekamy na wskazanie nam stolika przez kelnera. W złym tonie jest wybieranie sobie stolika.

Druga ważna rzecz. Należy pamiętać o godzinach posiłków. Obiady wydawane są tylko między 12h00 a 14h00, a kolacjie od 19h00. W Paryżu można znaleźć restaurację czy pizzerię, w której zjemy poza tymi godzinami, ale na prowincji może być dużo trudniej.

W restauracjach proponowane są często menu, czyli zestawy dań, na które składa się entrée, plat i dessert – przystawka, danie główne i deser. Menu może być też skomponowane z dania głównego i deseru lub przystawki i dania głównego. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, ponieważ mamy już cenę końcową i często zapłacimy mniej niż mielibyśmy sami wybierać poszczególne dania.

W restauracjach chleb, w postaci bagietki podawany jest nieodpłatnie, praktycznie do każdego dania. Zdarzyło mi się słyszeć klientów mówiących kelnerowi, że nie zamawiali chleba. We Francuskich restauracjach podawanie chleba jest standardem.

Drugą usługą gratis jest otrzymanie wody w karafce. O wodę w karafce można poprosić zawsze, jest to schłodzona woda z kranu, we Francji nadaje się do picia.

W kawiarni

We Francji kawa jest napojem najbardziej popularnym, można ją pić o każdej porze. O kulturze picia kawy we Francji pisałam Tutaj.

Muzeum

Jako turyści z pewnością będziecie zwiedzać muzea. Warto jest przed każdą wizytą sprawdzić godziny otwarcia muzeum. W poniedziałki większość muzeów jest nieczynna. Pierwsza niedziela każdego miesiąca oferuje darmowy wstęp do prawie wszystkich państwoych muzeów. Dobrze o tym pamiętać.

Ruch drogowy

Będąc w Paryżu na pewno będziecie zaskoczeni ruchem drogowym, a bardziej brakiem przestrzegania np. czerwonego światła przez przechodniów. Paryżanie przechodzą przez ulicę dosłownie wszędzie i kierowca musi być bardzo na to uczulony, ponieważ to on zawsze odpowiada za przyczynę ewentualnego zdarzenia z pieszym.

Dla tych, którzy poruszają się po Paryżu samochodem napisałam oddzielny artykuł. O tym, jak zachować się na drodzem będąc kierowcą znajdziecie https://www.salutfrancja.com/samochodem-po-paryzu/ oraz gdzie parkować w Paryżu https://www.salutfrancja.com/parkowanie-w-paryzu/

W aptece

Ostatnia porada. Jeśli dopadnie was problem zdrowotny w postaci bólu głowy czy zęba. Najbardziej popularnym lekiem na bazie paracetamolu jest Dolipran. Dolipran jest lekarstwem bezpiecznym używanym bez ograniczeń we Francji. Więcej informacji https://www.salutfrancja.com/dialog-w-aptece/

Pozostaje mi tylko życzyć Wam udanego pobytu we Francji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *