Samochodem po Paryżu. Co trzeba wiedzieć poruszając się autem?
Od sześciu lat prowadzę codziennie samochód w Paryżu i regionie paryskim. Mimo, że przepisy drogowe są takie same jak w całej Europie to jednak jest kilka zasad, czasem niepisanych, które warto przestrzegać poruszając się pojazdem po Paryżu. Wybierając się do danego kraju trzeba mieć też na uwadze pewien kod kulturowy kierowców, który nie koniecznie jest podobny do funkcjonującego w naszym kraju.
Co trzeba wiedzieć przyjeżdzając samochodem do Paryża?
Pierwsza zasada – priorite à droite czyli pierwszeństwo z prawej.
Pierwsza bardzo ważna zasada związana z zasadą ruchu drogowego dotycząca Paryża. W całym Paryżu, a także w regionie paryskim pierwszeństwo mają wszystkie samochody nadjeżdżające z prawej strony, nawet jeśli wyjeżdżją z drogi tak zwanej podporządkowanej.
Jeśli nie ma sygnaizacji świetlnej ten przepis obowiązuje również na rondach (rond-point) i skrzyżowniach (carrefour). Trzeba o tym szczególnie pamiętać, ponieważ normalnie to ten, kto znajduje się na rondzie ma pierwszeństwo.
Ze względu na ten przepis w Paryżu jest tylko jeden znak STOP i znajduje się w szesnastej dzielnicy.
Druga zasada – pieszy ma zawsze „rację”.
Ci, którzy pierwszy raz przyjeżdzają do Paryża od razu zauważą, że piesi nie przestrzegają zasad ruchu drogowego. Nagminnie przechodzą na czerwonym świetle, a właściwie przechodzą gdzie się da, często nie patrząc nawet czy nie nadjeżdza samochód. Ostatnio zdarzyła mi się sytuacja. Młoda kobieta z telefonem w ręku przeszła przez ulicę nie odwracając głowy nawet gdy zatrąbiłam.
Trzeba wiedzieć, że w razie wypadku z udziałem pieszego, zawsze to kierowca obarczony jest winą za spowodowanie wypadku.
Trzecia zasada – patrz co robią inni kierowcy.
Sposób prowadzenia pojazdów przez kierowców pozostawia wiele do życzenia, na porządku dziennym jest: nie włączanie kierunkowskazów przy skręcaniu czy wymijaniu, zatrzymywanie się w każdym i nie zawsze dozwolonym miejscu, prowadzenie z telefonem w ręku, a nawet robienie makijażu podczas jazdy. Dlatego prowadząc samochód należy patrzeć nie tylko na znaki drogowe, ale także próbować przewidzieć zachowania tych z prawej, lewej, przed i za nami.
Co oznacza Périphérique intérieur i périphérique extérieur ?
Périphérique nazywa się potocznie obwodnicę Paryża. Obwodnica Le boulevard Périphérique jest drogą stanowiącą obwód Paryża o długości 35 kilometrów. Używa się często skóconej nazwy Périphérique lub nawet Périph. Boulevard składa się z dwóch oddzielnych jezdni, jedna, na kórej samochody jadą zgodnie z ruchem wskazówek zegara nazywana jest périphérique intérieur – wewnętrzny i przylega do granic Paryża oraz périphérique extérieur – zewnętrzny przylegający do przedmieść Paryża. Jadąc z dozwoloną prędkością 70 km na godzinę można objechać Paryż w 30 kilka minut.
O zasadach parkowania w Paryżu pisałam tutaj.