Jak zamówić kawę we Francji? Kultura picia kawy przez Francuzów.

Obowiązkowa lektura dla tych, którzy wybierają się na urlop czy wakacje we Francji. Francuzi tak jak Włosi i Hiszpanie mają podobne przywiązanie do picia kawy, w odróżnieniu od mieszkańców północnej Europy, gdzie nadal pije się więcej herbaty.

Aby nie wyjść na ignoranta, warto przed wyjazdem zapoznać się z niektórymi zwyczajami panującymi w danym kraju.

Kiedy pije się kawę we Francji?

We Francji pija się kawę praktycznie o każdej porze dnia i bez specjalnej okazji. Bardzo popularne jest proponowanie komuś kawy np. w pracy co jest równoznaczne z zaproszeniem do rozmowy. Często można usłyszeć na firmowych korytarzach „On va se boire un cafe?” Co znaczy „Napijemy się razem kawy?

Francuzi zaczynają dzień od kawy i dla wielu z nich wypicie kawy jest jednoznaczne z obudzeniem się i rozpoczęciem dnia. Kolejne często słyszane zdanie „Je ne suis pas reveillé,  je n’ai pas encore pris mon café ce matin”. Jeszcze się nie obudziłem, nie wypijem jeszcze dziś rano kawy.

Kawę pija się po obiedzie często w zastępstwie deseru, albo jego uzupełnienie. Popołudniowa kawa to nawyk osób, które mają czas około godziny 16h00 czy 17h00 na miłą pogawędkę w kawiarni, w dobrym towarzystwie.

Kawę pija się również wieczorem, nawet po kolacji. Nie należy się dziwić jeśli o godzinie 22h00, a nawet później kelner zaproponuje wam kawę w restauracji. Można wówczas zobaczyć reakcje zdziwienia, lub nawet uśmiechu u turystów niezwyczajnych takich praktyk.

Co należy wiedzieć zamawiając kawę?

Po pierwsze, że kawę w kawiarni można wypić siadając przy stoliku, ale także na stojąco przy barze, wersja dla tych, którzy nie mają czasu, albo zmówić kawę na wynos, lub też na tarasie kawiarni, czyli najczęściej przy stolikach rozstawionych na ulicy.

Kawa wypita przy kontuarze i na wynos jest zazwyczaj tańsza od tej, którą wypijemy siedząc przy stoliku, na zewnątrz może być jeszcze droższa.  

Rodzaje kawy.

Tutaj mamy duży wybór, który może nas przyprawić o zawrót głowy. Jeśli nie wiemy co kryje się pod daną nazwą możemy być zaskoczeni tym, co przyniesie nam kelner.

Najbardziej popularną kawą jest mała, czarna kawa.

Taką kawę zamawiamy „un cafe, s’il vous plait” (ę kafe sil wu ple) czyli poproszę kawę.

Un café jeśli zamówimy taką kawę dostaniemy małą czarną kawę, dość mocną bez żadnych dodatków.

Jeśli powiemy tylko un cafe kelner może nas dopytać o jaką kawę chodzi, może użyć jedno z tych słów: un petit café, un café simple, un café noir, un petit noir, un café express lub un express. W każdym z tych słów chodzi o zwykłą, małą czarną kawę.

Do każdej kawy możemy poprosić o szklankę wody, która podawana jest bez opłaty. Wtedy mówimy „Un cafe et un verre d’eau”(ę kafe e ę wer do). Możemy też poprosić o podwójny cukier  „avec deux sucres, s’il vous plait” (awek du sukr, sil vu ple).

Un café serré mała kawa, ale mocniejsza.

Café allongé jest to ta sama kawa, ale z większym dodatkiem gorącej wody, żeby ją trochę rozcieńczyć.

Café double przygotowuje się z podwójną dawką wody i kawy. Filiżanka takiej kawy jest większa od normalnej.

Café complet to kawa serwowana rano z małym śniadaniem, jest to najczęściej, albo franuski rogalik, albo bagietka z masłem i dżemem oraz szkanka soku pomarańczowego.

Café gourmand kawę taką pije się głównie po południu, ponieważ podaje się ją z deserem. Deserem jest najczęściej jakieś ciasto, ale uwaga deserem może być również kawałek sera. We Francji ser po obiedzie jest uważany jako deser.

Un café noisette bardzo często zamawiana kawa, nie ma ona jednak orzechowego smaku jak sugeruje nazwa une noisette – orzech laskowy, ale jest przygotowana ze szczyptą śmietany. A nazwę przyjęła się od koloru przypominającego kolor orzecha.

Café crème czarna kawa z dodatkiem ciepłego mleka.

Café viennois jest to czarna kawa serwowana z bitą śmietaną, najczęściej w większej przeźroczystej szklance.

Café arrosé kawa z dodatkiem alkoholu.

Caffè latte Francuzi mówią na nią café crème w włoskim wydaniu.

Café liégeois ma w swojej nazwie kawę, ale nie chodzi tu zupełnie o kawę, ale o deser o tej nazwie. Jest to lodowy deser waniliowy przygotowaywany na dwa sposoby, w pierwszym wlewamy zimną kawę na lody waniliowe, w drugim lód kawowy przykrywy bitą śmietaną.

Możecie teraz bez problemu zamówić kawę we Francji. Napiwek nie jest obowiązkowy, ale jaśli kelner był wyjątkowo uprzejmy możecie coś zostawić lub wystarczy uśmiech w drodze podziękowania.

Podobne wpisy

10 komentarzy

  1. W podstawówce uczyłam się francuskiego, więc dzięki temu wpisowi przypomniałam sobie kilka zwrotów 😁 może kiedyś będę miała okazję napić się francuskiej kawy 😉

  2. Kiedyś uczyłam się francuskiego przez rok, jednakże to było tak dawno… nie wiele pamiętam 🙂 Ale z zamówiniem kawy może bym sobie poradziła 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *