L’île de la Cité i Sainte-Chapelle, czyli gdzie rozpocząć zwiedzanie Paryża.
Większość ludzi na hasło Paryż odpowiada Wieża Eiffla. Ale Paryż to nie tylko Wieża Eiffla. Od czego zacząć zwiedzanie Paryża? Takie pytanie pewnie zadają sobie turyści wybierający się do Paryża.
Co poleciłabym zobaczyć w pierwszej kolejności?
Według mnie najlepiej jest zacząć od centrum Paryża czyli L’île de la Cite. Historycznie wyspa była pierwszą osadą zwaną Lutecją, która dała początek Paryżowi. Istniająca jeszcze przed narodzeniem Chrystusa była zamieszkana przez lud Paryzów. Nazwa Paryż pochodzi właśnie od Paryzów i jest używana od V wieku.
Drugim powodem jest fakt, że znajdują się tutaj arcydzieła gotyckich budowli wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
A także, jak powiedział jeden z historyków, wyspa Cité jest „głową, sercem i kręgosłupem” Paryża. „Cité” oznaczało w starożytności granice murów obronnych miast.
Dlaczego polecam L’île de la Cité?
Jedną z pereł architektury znajdującej się na wyspie, o której było ostatnio głośno jest Katedra Notre – Dame i jest ona niewątpliwie warta uwagi. Drugim ważnym budynkiem jest Pałac Sprawiedliwości i La Conciergerie.
Dziś chciałabym zwrócić uwagę na jedną z piękniejszych arcydzieł architektury, o której mówi się może mniej, a jest równie interesująca pod względem architektonicznym, mianowicie o Sainte-Chapelle.
Sainte-Chapelle znajduje się w kompleksie pałacowym na wyspie. Na swoje nieszczęscie jest trochę schowana pomiędzy budynki należące do Zamku i nie ma do niej wejścia od ulicy.
Francja i święte relikwie.
Kaplicę zbudował król Ludwik IX między 1241 a 1248 rokiem. Ludwik IX nazwany później Świętym zbudował Sainte-Chapelle w konkretnym celu. Kaplica miała służyć jako oprawa dla relikwii Męki Pańskiej, a zwłaszcza Korony Cierniowej.
Ludwik IX zakupił relikwie w 1239 roku od cesarzy bizantyjskich, którzy byli w ich posiadaniu od IV wieku.
W jakim celu to zrobił? Nie tylko religijnym, ale głównie politycznym.
Relikwie Męki Pańskiej miały w średniowiecznym świecie ogromne znaczenie. Posiadanie ich zwiększało prestiż państwa. Ludwik IX stał się dzieki temu jednym z najważniejszych władców Europy i podnósł wagę Paryża i Francji w oczach świata. Dla średniowiecznej Europy Paryż stał się „Nowym Jeruzalem”, a tym samym drugą stolicą chrześcijaństwa.
Od dłuższeco czasu Relikwie Korony Cierniowej znajdowały się w Katedrze Notre-Dame. Na szczęście udało się je uratować przed pożarem.
Kaplica Sainte-Chapelle
Kaplica Sainte-Chapelle składa się z dwóch poziomów. Została zbudowana na bardzo prostym rzucie bazylikowym, z półokrągłą absydą.
Część dolna, mniej okazała, była miejscem kultu przeznaczonym dla służby pałacowej.
Górna część kaplicy przeznaczona była dla Króla i jego świty oraz kolegium kanoników i to tam były wystawiane święte ralikwie.
Górna kaplica jest prawdziwym arcydziełem sztuki witrażu. Na piętnastu ogromnych witrażach 14,35 metra wysokości i 4,70 szerokości przedstawione są dzieje ludzkościm od Księgi Rodzaju po Zmartwychwstanie Jezusa. Całość liczy 1113 scen biblijnych, które należy oglądać w kolejności od lewej do prawej strony i od dału do góry.
Witraże w Sainte-Chapelle poddane były pracom renowacyjnym, które trwały siedem lat i zostały ukończone w maju tego roku.
Kaplica odzyskała swój splędor, co może być dodatkową zachętą dla turystów, mimo, że Sainte-Chapelle jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Paryżu. Rocznie zwiedza kaplicę ponad milion turystów, z czego trzy czwarte to obcokrajowcy.
Informacje praktyczne:
Adres Kaplicy: 10 Boulevard du Palais, 75001 Paris
Godziny otwarcia: Od 1 kwietnia do 30 września 9h -19h
Od 1 października do 31 marca 9h- 17h
Bilet: Normalny cena 11,50 €