Rocamadour – ulubiona wioska Francuzów.

Dlaczego Rocamadour wioska licząca zaledwie 630 mieszkańców stała się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc we Francji?

Rocamadour znajduje się w dolinie Dordogne, w południowo-środkowej części Francji. Jest to niewielka wioska zbudowana na zboczu klifu, 150 metrów nad wąwozem, którym płynie przepiękna rzeka Lot. Wioska jest zbudowana na zboczu urwiska, przyklejona do jego stromych i wąskich tarasów skalnych. Wszystkie domostwa oplatają się wokół jednej ulicy Couronnerie, do której wchodzi się przez średniowieczną bramę Figuier.

Ulica jest niezwykle żywotna, wypełniona sklepami z pamiątkami i restauracjami. Prowadzi ona w końcowej fazie, po pokonaniu 216 schodów, do znajdującego się na szczycie klasztoru. W kompleksie religijnym znajduje się siedem kaplic, w tym jedna uznana za cudowną kaplicę zawiera figurkę Czarnej Madonnny, której pojawienie się owiane jest legendą i słynie z licznych cudów.

Rocamadour

Historia i legendy

Historia Rocamadour sięga średniowiecza. Legenda głosi, że eremita święty Amadour upatrzył sobie zbocze skały, żeby zbudować na nim klasztor ku czci Matki Boskiej. Mnisi średniowieczni, a szczególnie pustelnicy często zakładali klasztory zwane eremami na górzystych terenach. Jak głosi legenda jego ciało zostało znalezione na tym miejscu w 1166 roku nietknięte, jakby pogrążone w głębokim śnie. Nazwa wioski pochodzi właśnie od imienia tego świętego roc oznacza po francusku skałę, zatem Rocamadour to skała Amadura.

W XII wieku w wybuduowanej w skale w XI wieku kaplicy i małym klasztorze mieszkało trzech mnichów benedyktyńskich, którzy spędzali dnie na modlitwie i przyjmowaniu pielgrzymów. Już wtedy Rocamadour był bardzo znanym centrum religijnym. Jednym z czterech najważniejszych ośrodków chrześcijaństwa obok Rzymu, Jeruzalem i Grobu Świętego Jakuba z Kompostelli. Zresztą Rocamadour znajdowało się na szlaku pielgrzymek do Grobu Świętego Jakuba. Do dziś Rocamadour stanowi jedno z najważniejszych sanktuariów we Francji. A jest ich 17 Chartres, Lisieux, Lourdes, le Mont-Saint-Michel, La Salette, Paray-le-Monial, Ars, Vezelay, Alençon, Cotignac, Le Puy-en-Velay, Nevers, Saint-Anne-d’Auray, Thierenbach, Saint-Maximin, la Sainte Beaume, Souvigny.

Z historią Rocamadour związanych jest wiele legend. Jedną z bardziej znanych jest historia o Rolandzie, walczącym przeciwko Saracenom. Ciężko ranny Roland po stoczonej bitwie próbuje złamać swój miecz zwany Durandal o skałę, by uniknąć przejęcia go przez wroga. Ostrze zostaje jednak nienaruszone. Roland prosi zatem Michała Archanioła o pomoc i rzuca mieczem z dalekiej odległości, który wbija się cudownie w skałę i tkwi tam do dziś.

Rocamadour

Rocamadour było ulubioną wioską Francuzów w 2016 roku. Konkurs taki jest organizowany co roku. Miasteczko jest absolutnie zachwycające i warte odwiedzenia. Przyciąga nie tylko położeniem oferującym niezapomniane widoki, ale wieloma legendami i tajemnicami żywymi do dziś. Warto podkreślić, że bazylika Zbawiciela i krypta świętego Amadura wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzając Rocamadour nie można ominąć znajdującej się o 20 minut drogi od Rocamadour Jaskini Padirac. Jaskinia Padirac znana jest na całym świecie i również licznie odwiedzana przez turystów.  

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *