Wszystkich Świętych we Francji – La fête de la Toussaint

Według mnie pokazanie specyfiki danego kraju polega szczególnie na pokazaniu jak przeżywa się ważne wydarzenia dla mieszkających tam ludzi.

Jednymi z takich wydarzeń są święta, a myśle teraz szczególnie o Wszystkich Świętych.

Święto Zmarłych jest świętem katolickim i głęboko zakorzenionym w tradycji francuskiej. Mimo laickiego charakteru państwa francuskiego 1 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Jak wygląda świętowanie Wszystkich Świętych we Francji.

La Toussaint jest świętem rodzinnym, polegającym głównie na spotkaniach w gronie rodzinnym, spacerach na cmentarze i dekorowaniu grobów kwiatami. We Francji nie ma tradycji stawiania zniczy na grobach.

Katolicy oczywiście idą w tym dniu na Mszę św. i odwiedzają groby swoich bliskich.

Wakacje na Wszystkich Świętych

Na czas Wszystkich Świętych dzieci mają dwutygodniowe wakacje, które zaczynają się w połowie października i kończą po pierwszym listopada.

Dla wielu czas wszystkich świętych jest czasem urlopów i wyjazdów, dzieci odwiedzają dziadków lub wyjeżdżają na krótkie wakacje.

Jak wyglądają obrządki pochówku we Francji?

Bardzo wielu ludzi we Francji jest niewierzących, dlatego pogrzeby odbywają się bez udziału księdza i Mszy Świętej. Dla prowadzenia ceremonii pogrzebowej wynajmowani się świeccy szafarze ceremonii, którzy wygłaszają krótką przemowę, następnie każdy może zabrać głos i powiedzieć coś od siebie na temat zmarłego.

Coraz więcej ludzi we Francji decyduje się na kremację, ponieważ rodzinne groby są dość małe, a cmentarzy i miejsc nie przybywa. Niestety często na kremację ciała należy czekać długo. Zwłaszcza w regionie paryskim jest z tym duży problem. W rodzinie moje znajomej czekali 4 miesiące na kremację ciała. To wiązało się z ogromymi kosztami, bo miejsca w kostnicach są płatne, po kilku dniach od śmierci.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *