Francuskie tradycje adwentowe

Adwent jest czasem oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. We Francji z okresem adwentu związanych jest wiele tradycji specyficznych dla tego kraju.

Zarówno wierzący, ale często też osoby niewierzące chcą dobrze przygotować się do świąt.

Jakie symbole i tradycję przedświąteczne podtrzymują Francuzi?

Kalendarz Adwentowy – Calendrier de l’Avent

 

Jedną z najbardziej popularnych jest kalendarz adwentowy. Przeznaczony jest głównie dla dzieci, żeby osłodzić im oczekiwanie na nadchodzące święta. Obecnie przybiera różne formy, ale tradycyjne pierwsze kalendarze były szyte. Kalendarz stanowiły małe, najczęściej czerwone woreczki, w których znajdowały się słodycze lub zabawki na każdy dzień adwentu.

Les enfants s’impatientent de découvrir Calendrier de l’Avent. – Dzieci niecierpliwią się, żeby otworzyć Adwentowy Kalendarz.

Żłobek – La Crèche de Nöel

We Francji bardzo popularne jest ustawianie domowych żłobków. Idealnym momentem pojawienia się w domu małej stajenki jest właśnie pierwsza niedziela adwentu.

On place l’âne, le bœuf Joseph et Marie et dans la nuit du 24 décembre on ajoutera l’enfant Jésus. – Ustawiamy osiołka, wołu, Józefa i Marię i w nocy 24 grudnia wstawiamy dzieciątko Jezus.

Świece Adwentowe – Les bougis de l’Avent

Tradycja zapalania świec, jednej na każdą niedzielę Adwentu jest szczególnie silna w Alzacji, ponieważ pochodzi z Niemiec i krajów Nordyckich.

Les quatre bougies allumées sont le symbole de la lumière de Noël qui apporte l’espoir et la paix. – Cztery zapalone świece są symbolem światła Bożego Narodzenia, które przynosi nadzieję i pokój.

Wianek Adwentowy – La couronne de l’Avent

Wianek Adwentowy zawiesza się na drzwiach wejściowych, by oznajmnić przychodzącym, że w tym domu króluje już duch Bożego Narodzenia. Wianek powinno zrobić się z rzeczy znalezionych w lesie.

La couronne est une cercle qui rapelle que le temps des fêtes nous reviens à chaque année. Il symbolise aussi que Jésus va revenir, que le temps de l’Avent n’est pas seulement l’attente avant Nöel, mais aussi l’attente de Retour du Christ. – Wianek jest kołem, które przypomina, że święta powracają każdego roku. Symbolizuje także Jezusa, który powtórnie przyjdzie, oraz że czas adwentu nie jest tylko oczekiwaniem przez Bożym Narodzeniem, ale także oczekiwaniem na powtórne przyjście Chrystusa.

Choinka – Sapin de Nöel

Choinkę we Francji ubiera się na początku Adwentu i rozbiera zaraz po świętach. Francuzi wolą żywe drzewko.

Les Fraçais préfèrent le sapin de Nöel naturel! Francuzi wolą żywą choinkę.

Jarmark Adwentowy – Marché de Nöel

Jedną z ulubionych czynności Francuzów przed świętami jest spacerowanie po świątecznym jarmarku.

Les Français adorent flâner dans les allées de marchés de Nöel! – Francuzi uwielbiają przechadzać się w alejkach bożonarodzeniowego jarmarku.

Jeśli znacie jakieś inne tradycję adwetowe Francuzów, zapraszam do podzielenia się.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *