Wielkanoc we Francji.

Jak spędzamy we Francji Święta Wielkanocne? Qu’est ce qu’on fait en France à Pâques?

Z pewnością inaczej niż w Polsce. We Francji nie ma tradycji świątecznych kultywowanych w Polsce takich jak: święcenie pokarmów, Śmigus Dyngus, nawet palma wielkanocna wygląda inaczej, nie ma tradycji kolorowania jajek. Nie znajdziemy też na francuskich stołach naszych tradycyjnych dań, barszczu, kiełbasy czy mazurków.

A co jest podobne?

Podobne jest to, że są to święta Zmartwychwstania Pańskiego i jest to główny powód świętowania. Dlatego tak samo jak w Polsce Wielkanoc jest świętem chrześcijańskim i obchodzonym przez chrześcijan w sposób religijny. Zachowywane są wszystkie obrzędy Triduum Paschalnego wraz z uroczystymi procesjami. Symbolem tych świąt jest Zmartwychwstały Chrystus Baranek Wielkanocny. Poniedziałek Wielkanocny jest również dniem wolnym od pracy.

A dla niewierzących święta te kojarzą się jedynie z dodatkowym wolnym dniem, w którym czasem podtrzymuje się tradycje związane ze świętami, ale nie koniecznie religijne.

Z czym kojarzone są te święta we Francji?

We Francji nie ma Świąt Wielkanocnych bez czekolady. Istnieje bardzo głęboko osadzona tradycja obdarowywania w ten dzień dzieci czekoladą. W Niedzielę Wielkanocną ukrywa się jajka lub inne figurki czekoladowe w ogrodzie, albo w domu. Dzieci wyposażone w koszyczki szukają czekoladowych smakołyków. Zabawa nazywa się une chasse aux oeufs – polowanie na jajka i wciąga nie tylko dzieci.

Legenda o dzwonach Wielkanocnych.

Dzieciom francuskim opowiada się legendę związaną z polowaniem na czekoladowe jajka. Jest to legenda o kościelnych dzwonach. Dzwony kościelne dzwonią codziennie na wieży, ale trzy dni przed Niedzielą Wielkanocną nie ma ich na swoim miejscu. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę ich nie słyszymy. Gdzie są? Według legendy są w Rzymie i wracają w Niedzielę Wielkanocną przynosząc dzieciom czekoladę, która upada w ogrodzie. Dzieci muszą ją odnaleźć i pozbierać. W niedzielę dzwony na nowo biją w kościołach.

Co jedzą Francuzi podczas świąt?

Świętowanie we Francji rozpoczyna się obiadem, a nie śniadaniem wielkanocnym jak w Polsce. A na stole tradycyjnie pojawia się l’agneau – jagnięcina, na przystawkę podaje się jajka na twardo.

Tradycyjne danie zwane gigot d’agneau – czyli część górna nogi z jagnięcia podaje się z flageolet rodzaj białej fasoli.

Święta wypadają w okresie wiosennym, więc jest dużo zielonych warzyw. Jednym z ważniejszych są szparagi podawane z majonezem.

Na deser oczywiście ciasto czekoladowe i dużo czekolady. Niektórzy rozkoszują się również ciastem o nazwie nid de Pâques, które wyglądem przypomina polską babkę.

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Serdeczne życzenia
    RADOSNEGO ALLELUJA
    oraz dużo zdrowia i pogody ducha
    przesyła Zofia Ziemiańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *