Wigilia we Francji. Co pojawi się na francuskich stołach?
Jeśli w Polsce Wigilia kojarzy się nam z 12 daniami wigilijnymi, rybami, kapustą i postem, będziemy bardzo zdziwieni kiedy zobaczymy stół wigilijny we Francji. Nie tylko tradycje kulinarne bardzo różnią się od naszych, ale także sposób ich celebrowania.
We Francji dnia 24 grudnia nie nazywamy Wigiliją, jest to normalny dzień pracy i nie ma wydźwięku naszej Wigili. Słowo wigilia – le réveillon de Noël oznacza tylko tyle, że jest to dzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia le jour de Noël.
Wieczorem po normalnym dniu pracy Francuzi rozpoczynają świętowanie. Tego wieczora jedzą najważniejszy posiłek Świąt Bożego Narodzenia, do którego przygotowują się dużo wcześniej. Wieczorna uczta jest okazją do rodzinnego spotkania i dobrego, obfitego posiłku z dodatkiem dobrych alkoholi.
Jeśli u nas dania są raczej stałe i przewidywalne, we Francji również mamy dania, które stale pojawiają się na stole, ale nie są one tradycyjnie narzucone. Bardzo często rodziny dużo wcześniej ustalają co będą jeść 24 grudnia.
Zapomnijmy na chwilę o polskiej Wigilii i przygotujmy podniebienia na pyszne i wyrafinowane dania z Francji.
Jakie dania są klasyką francuskiego „wigilijnego” stołu?
Tego dnia we Francji stół jest bogaty. Jak już wspominałam nie obowiązuje post, dlatego jest dużo dań mięsnych.
Przystawka
Jednym z najważniejszych specyjałów francuskiej kuchni, którego nie może zabraknąć tego dnia na stole jest fois gras. Fois gras to pasztet z wątróbek kaczych i gęsich.
Fois gras jest francuskim specyjałem znanym na całym świecie, podaje się go głównie w święta na początku kolacji czyli l’entrée. Fois gras najczęściej podawane jest z chlebem tostowym i białym winem.
Kolejnym niezaprzeczalnym hitem francuskiego stołu są ostrygi. Co prawda spożywa się je przez cały rok, ale to właśnie podczas świąt jest na nie największy popyt. Ostrygi podaje się z cytryną i białym wytrawnym winem Xérès.
Danie główne
Jednym z najczęściej podawanych dań jako danie główne jest confit de canard. Confit de canard jest przepysznym i obfitym daniem z kaczki, które zachwyci niejedno podniebienie. Kaczkę podaje się do czerwonego wina najlepiej z Burgundii.
Bardzo często w święta jako danie główne podaje się indyka. Tradycyjnie jest nadziewany kremem z kasztanów i stanowi danie par excellence francuskiego świątecznego stołu.
Deser
Najbardziej popularnym i nieodzownym deserem kolacji świątecznej jest Bûche de Noël. Bûche de Noël jest podłużnym ciastem, jak nazwa wskazuje, w kształcie kawałka drewna. Ciasto najczęściej jest wypełnione kremem. Ciasto może występować w różnej wersji, spotkałam się nawet z lodową Bûche de Noël.
Jedynym podobieństwem do polskiej kolacji wigilijnej jest kultywowane jeszcze na francuskiej prowincji podawanie 13 deserów, które mają przypominać dwunastu apostołów i Jezusa na ostatniej wieczerzy. Rodzaj tych deserów może być dowolny, suszone owoce, nugat, lokalne desery czy pierniki, bardzo popularne w Alzacji.
Każdy ragion francuski ma również swoje lokalne tradycje jeśli chodzi o dania. W Alzacji na przykład na deser może być podany piernik, w Bourgogne przystawką mogą być ślimaki, a w Nord-Pad-Calais daniem głównym są frytki z małżami.
Warto wspomnież, że Francuzi dużą wagę przywiązują do dekoracji świątecznego stołu. U nas króluje biały obrus i sianko, a we Francji wszystko zależy od naszej kreatywności i gustów.