• Post category:Kulturowo

Jeśli w Polsce Wigilia kojarzy się nam z 12 daniami wigilijnymi, rybami, kapustą i postem, będziemy bardzo zdziwieni kiedy zobaczymy stół wigilijny we Francji. Tradycje kulinarne bardzo różnią się, a także zwyczaj ich celebrowania.

We Francji dnia 24 grudnia nie nazywamy wigiliją, jest to normalny dzień pracy i nie ma wydźwięku naszej Wigilli. Istnieje nazwa wigilia – le réveillon de Noël co oznacza tylko, że jest to dzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia Noël.

Wieczorem po normalnym dniu pracy Francuzi rozpoczynają świętowanie. Tego wieczoru Francuzi jedzą najważniejszy posiłek tych świąt, do którego przygotowują się dużo wcześniej. Ten wieczorny posiłek jest okazją do rodzinnego spotkania i dobrego, obfitego posiłku z dodatkiem dobrych alkoholi.

Jeśli u nas dania są raczej stałe i przewidywalne, we Francji również mamy dania, które stale pojawiają się na stole, ale nie są one tradycyjnie narzucone. Bardzo często rodziny dużo wcześniej ustalają co będą jeść 24 grudnia.

Zapomnijmy na chwilę o polskiej wigilii i przygotujmy podniebienia na pyszne i wyrafinowane dania z Francji.

Jakie dania są klasyką francuskiego „wigilijnego” stołu?

Tego dnia we Francji stół jest bogaty. Jak już wspominiałam nie obowiązuje post, dlatego jest dużo dań mięsnych.

Przystawka

Jednym z najważniejszych specyjałów francuskiej kuchni, którego nie może zabraknąć tego dnia na stole jest fois gras.

Fois gras jest francuskim specyjałem znanym na całym świecie, podaje się go w święta jako przystawkę czyli l’entrée. Fois gras najczęściej podawane jest z chlebem tostowym i białym winem.

Kolejnym niezaprzeczalnym hitem francuskiego stołu są ostrygi. Co prawda spożywa się je przez cały rok, ale to właśnie podczas świąt jest na nie najwięszy popyt. Ostrygi podaje się z cytryną i białym wytrawnym winem Xérès.

Danie główne

Confit de canard to przepyszne i obfite danie z kaczki, które zachwyci niejedno podniebienie. Kaczkę podaje się do czerwonego wina najlepiej z Burgundii. I tu przechodzimy już do dań głównych czyli un plat.

Indyk jest również daniem świątecznym we Francji. Tradycyjnie nadziewany kremem z kasztanów indyjk stanowi danie par excellence francuskiego świątecznego stołu.

Deser

Dwa ostatnie dania są podawane jako dania główne czyli un plat, więc nadszeł czas na deser. Najbardziej popularnym i nieodzownym deserem kolacji świątecznej jest Bûche de Noël. Bûche de Noël jest podłużnym ciastem, jak nazwa wskazuje, w kształcie kawałka drewna. Ciasto najczęściej jest wypełnione kremem, ale mogą być różne rodzaje, spotkałam się nawet z lodową Bûche de Noël.

Jedynym podobieństwem do polskiej kolacji wigilijnej jest kultywowane jeszcze na francuskiej prowincji podawanie 13 deserów, które mają przypominać dwunastu apostołów i Jezusa na ostatniej wieczerzy. Rodzaj tych deserów może być dowolny, suszone owoce, nugat, lokalne desery czy pierniki, bardzo popularne w Alzacji.

Każdy ragion francuski ma również swoje lokalne tradycje jeśli chodzi o dania. W Alzacji na przykład na deser może być podany piernik, w Bourgogne przystawką mogą być ślimaki, a w Nord-Pad-Calais daniem głównym frytki z małżami.

Warto wspomnież, że Francuzi dużą wagę przywiązują do dekoracji świątecznego stołu. U nas króluje biały obrus i sianko, a we Francji wszystko zależy od naszej kreatywności i gustów.

Salut Francja

Mam na imię Bernadetta i od kilkunastu lat mieszkam we Francji. Na blogu piszę o życiu we Francji i języku francuskim.

Dodaj komentarz