provins

Jednodniowe wycieczki z Paryża: Provins.

Jeśli średniowiecze jest dla was tak odległe, że trudne do wyobrażenia to możecie poczuć jego klimat we Francji. Miasteczkiem, w któym można cofnąć się w czasie o 1000 lat jest Provins. Provins znajduje się około 70 kilometrów na południe od Paryża. Pierwsze wzmianki o istnieniu miasta pochadzą z 271 roku, a z pierwszego autentycznego tekstu dotyczącego Provins z 802 roku dowiadujemy się, że było ono prężnym miastem już za czasów Karolingów.

Największy rozwój i czasy dobrobytu przypadają na lata 1019 -1284 pod władzami Hrabiów Szampanii. Zbudowali oni około dwudziestu obiektów religijnych, kościoły, kaplice, zakony i szpitale. Rozbudowali przemysł i stworzyli słynne targi, na które przybywali kupcy z całej Europy. Provins jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest jedynym miastem w Europie świadczącym o istniejących europejskich targach.

Co zobaczymy w Provins?

Dziś Provins jest przede wszystkim miastem turystycznym. Oprócz budowli i pamiątek z tamtego okresu, które można zwiedzać cały rok, Provins proponuje turystom wiele atrakcji w postaci wydarzeń i spektakli nawiązujących do średniowiecza. Ale najpierw o tym co można zwiedzić w Provins.

La Tour de César

Wieża Ceazara, tak nazywa się jeden z emblematycznych obiektów Provins. Zbudowana w XII wieku przykuwa uwagę swą wielkością i kształtem. Wejście na wieżę jest dostępne dla zwiedzających przez cały rok i gwarantuje niezapomniane widoki na okolicę Provins.

La Grange aux dîmes

La Grange aux dîmes  wszystko zainscenizowane jest tak, żeby każdy mógł poczuć się jak w średniowieczu.  Provins było centrum targów, dlatego jednym z najwiekszych świadków tego jest do dziś zachowana autentyczna stodoła, w której wędrowni handlarze sprzedawali swoje produkty.

W owej stodole  zrekonstuowano scenę ówczesnego targu. Możecie spotkać w niej włoskiego handlarza, pisarza publicznego, kamieniarza, przewoźnika oraz sprzedawcę pościeli.

Budynek, w którym odbywa się zainscenizowane średniowieczne targwisko pochodzi z XII i XIII wieku., przekraczając jego drzwi można podziwiać niskie, rzeźbione sklepienia. Nazwa budynku pochodzi z XVII wieku, kiedy służyło za magazyn dla pobieranego podatku od zbiorów, w naturze tzw. la dîme.

Les souterrains

Najbardziej tajemniczym miejscem Provins są podziemia. Powstały prawdopodobnie na skutek wydobycia ziemi, potrzebnej do czyszczenia i odtłuszczania lnu. W Provins wyrabiano lniane prześcieradła, których jakość znana była nawet poza granicami kraju. Następnie podziemia służyły za schronienie i magazyny. Francuska masoneria upodobała sobie je i uczyniła miejscem spotkań.

Des remparts de Provins

Warto również obejść od strony zewnętrznej wały obronne Provins. Zbudowane między XI a XIII wiekiem mierzą 25 metrów wysokości i są jednymi z najbardziej okazałych we Francji. W średniowieczu miały 5 kilometrów długości, do dziś zachowało się ok 1,2 km murów. Reszta posłużyła do zbudowania domów mieszkalnych.

Poczuć się jak w średniowieczu. Okazjonalne święta w Provins.

Le Médiévale de Provins

Le Médiévale de Provins czyli święto średniowiecza jest coroczną imprezą przyciągającą rzesze adeptów średniowiecza. Obchodzone jest każdego roku w czerwcu. Na tę okazję można wypożyczyć stoje z epoki i uczestniczyć w ulicznej zabawie, obejrzeć sztukę tatralną, posłuchać średniowiecznej muzyki oraz zjeść średniowieczne jadło.

Organizatorzy serwują wiele atrakcji. Można asystować w życiu codziennym ludzi średniowiecza, poznać wierzenia i to, co było powodem strachu, uczestniczyć w okazjonalnych świętach średniowiecznych, a także pójść na średniowieczny bal. Jedną z atrakcji jest również wtajemnicznie w średniowieczne sztuki walki.

Fête de Moisson

Fête de Moisson jest świętem zbiorów, porównywalnym do naszych dożynek. Odbywa się corocznie w sierpniu. Jest to jedyne takie święto we Francji, które ma miejsce na ulicach miasta. Na ulicznej praradzie można zobaczyć nie tylko piękne dekoracje ze zboża, ale również przegląd sprzętu rolniczego współczesnego i z epoki, folklorystyczne tańce, młockę zboża itp. Jak przy każdym święcie zapewniona jest degustacja produktów regionalnych.

Spektakle od wiosny do jesieni

Od początku kwietnia do końca października organizowane są spektakle średniowieczne, które odbywają się prawie codziennie. Jest to niemała atrakcja szczególnie dla dzieci. Przejżdzki na koniach, walki, potyczki tzw. złych i inne.

Jednym z ciekawszych jest pokaz sokolnictwa konnego. Główną atrakcją spektaklu jest przegląd około 80 gatunków ptaków. Jest to pouczające i ciekawe wydarzenie. Spektakt można oglądać codziennie od kwietnia do października.

Święto Średniowiecza 

Co roku organizowane jest  Święto Średniowiecza. Święto obfituje w wiele atrakcji dla dzieci i dorosłyach. Szczegółowe informacje są na stronie organizatorów – Provins – Medieval.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *