Święto Trzech Króli i królewskie ciasto.

6 stycznia obchodzimy święto Objawienia Pańskiego potocznie zwane Trzech Króli. Trzej Królowie są postaciami biblijnymi przedstawione w Biblii w akcie oddawania pokłonu nowo narodzonemu Jezusowi. Królowie lub Mędrcy przynoszą dary mirrę, kadzidło i złoto.

W Polsce Święto Trzech Króli obchodzi się z roku na rok coraz huczniej. Wielką popularnością cieszą się od kilku lat Orszaki Trzech Króli. A jak obchodzimy 6 stycznia we Francji?

Trzech Króli we Francji

We Francji nie ma orszaków, ale bardzo skomercjalizowane obchody polegające na konsumowaniu ciasta zwanego galette des rois. Galette des rois składa się z francuskiego ciasta wypełninego masą migdałową. Nie może obejść się bez tradycyjnej figurki w środku zwanej la fève czyli ziarna fasoli, bobu, obecnie różnorakich figurek. Nazwa la fève jest uzasadniona tym, że początkowo wkładano do ciasta ziarno fasoli.

Dziś figurki są bardzo różne od postaci biblijnych do postaci z bajek. Słodką uczę mamy zazwyczaj wieczorem, a zabawa polega na tym, że ten, w którego kawałku ciasta znajdzie się figurka zostaje królem wieczoru.

Obecnie ciasto można kupić już na długo przed świętem Trzech Króli chociaż tradycyjnie powinno być spożywane 6 stycznia i rzeczywiście Francuzi niezależnie od przekonań religinych skrupulatnie tej tradycji przestrzegają.

Galette des rois – przepis

Galette des rois jest bardzo proste w przygotowaniu.

Najprościej można wziąć dwa gotowe ciasta francuskie pâtes feuilletées lub można też wykonać ciasto samemu.

Przepis na 6 osób:

Ciasto:

440 g mąki

330 g masła

8 g soli

220 ml zimnej wody

Ciasto należy zagnieść wkładając składniki mąkę, masło i sól, a następnie dodając powoli wodę. Potem odstawiamy na godzine do lodówki. Wyjmujemy z lodówki i rozwałkowaujemy na dwa ciasta, następnie wkładamy znów na dwie godziny do lodówki.

Przepis na krem

150 g migdałów w proszku

125 g cukru

60 g masła

2 jajka

2 łyżeczki rumu fakultatywnie lub zapach

1 jajko do posmarowania ciasta

Utrzeć cukier i masło, następnie dodać migdały w proszku, dodajemy dwa jajka. Wszystko należy wymieszać i położyć na jedno ciasto, przykryć drugim ciastem i połączyć na krawędziach, można udekorować ciasto rysując wzory, nastepnie posmarować jajkiem. Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 35 minut.

Na południu Francji spotakałam się z Galette des rois, która była zrobiona z ciasta drożdżowego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *