• Post category:Kulturowo

6 stycznia obchodzimy święto Objawienia Pańskiego potocznie zwane Trzech Króli. Trzej Królowie są postaciami biblijnymi przedstawione w Biblii w akcie oddawania pokłonu nowo narodzonemu Jezusowi. Królowie lub Mędrcy przynoszą dary mirrę, kadzidło i złoto.

W Polsce Święto Trzech Króli obchodzi się z roku na rok coraz huczniej. Wielką popularnością cieszą się od kilku lat Orszaki Trzech Króli. A jak obchodzimy 6 stycznia we Francji?

Trzech Króli we Francji

We Francji nie ma orszaków, ale bardzo skomercjalizowane obchody polegające na konsumowaniu ciasta zwanego Galette de Roi. Galette des rois składa się z francuskiego ciasta wypełninego masą migdałową. Nie może obejść się bez tradycyjnej figurki w środku zwanej la fève czyli ziarna fasoli, bobu, ponieważ początkowo wkładano do ciasta ziarno fasoli.

Dziś figurki są bardzo różne od postaci biblijnych do postaci z bajek. Słodką uczę mamy zazwyczaj wieczorem, a zabawa polega na tym, że ten, w którego kawałku ciasta znajdzie się figurka zostaje królem wieczoru.

Obecnie ciasto można kupić już na długo przed świętem Trzech Króli chociaż tradycyjnie powinno być spożywane 6 stycznia i rzeczywiście Francuzi niezależnie od przekonań religinych skrupulatnie tej tradycji przestrzegają.

Galette des rois – przepis

Galette des rois jest bardzo proste w przygotowaniu.

Najprościej można wziąć dwa gotowe ciasta francuskie pâtes feuilletées lub można też wykonać ciasto samemu.

Przepis na 6 osób:

Ciasto:

440 g mąki

330 g masła

8 g soli

220 ml zimnej wody

Ciasto należy zagnieść wkładając składniki mąkę, masło i sól, a następnie dodając powoli wodę. Potem odstawiamy na godzine do lodówki. Wyjmujemy z lodówki i rozwałkowaujemy na dwa ciasta, następnie wkładamy znów na dwie godziny do lodówki.

Przepis na krem

150 g migdałów w proszku

125 g cukru

60 g masła

2 jajka

2 łyżeczki rumu fakultatywnie lub zapach

1 jajko do posmarowania ciasta

Utrzeć cukier i masło, następnie dodać migdały w proszku, dodajemy dwa jajka. Wszystko należy wymieszać i położyć na jedno ciasto, przykryć drugim ciastem i połączyć na krawędziach, można udekorować ciasto rysując wzory, nastepnie posmarować jajkiem. Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 35 minut.

Na południu Francji spotakałam się z Galette des rois, która była zrobiona z ciasta drożdżowego.

Salut Francja

Mam na imię Bernadetta i od kilkunastu lat mieszkam we Francji. Na blogu piszę o życiu we Francji i języku francuskim.

Dodaj komentarz